26/01/2024

Korvpall ja muusika

4. veebruaril kohtuvad Forus spordikeskuses korvpall ja muusika

Esmakordselt saavad Viimsi korvpallisaalis kokku sport ja livemuusika. Viimsi korvpalliklubile tuleb külla Eesti-Läti liiga üks kõvemaid meeskondi Ukrainast – BC Prometey, kes hetkel hoiab liigatabelis teist kohta. Muusikalise showprogrammiga esineb aga Viimsi muusikakool. „Terves kehas on terve vaim“ ütleb ka tuntud vanasõna, mis tuleneb ladinakeelsest väljendist.

Tsiteerides “klassikuid”, siis see ei ole veel kõik! Võõrustaja Viimsi korvpallikooli tegevjuht Tanel Einaste tähistab 4. veebruaril ka oma sünnipäeva. Kuidas kõik juhtus ja mis saab toimuma, sellest laseme asjaosalistel endil rääkida.

Viimsi mängumehed võitlevad igas mängus lõpuni
Kahel esimesel hooajal jõuti PAF Eesti-Läti liigas play-offi, kus esimesel aastal teeniti lausa hõbemedal. Mullu saadi Eesti meistrivõistlustel 4. koht ning karikavõistlustel 2. koht. Tänavu on koosseis oluliselt noorem, aga suure potentsiaaliga.

Käesoleval hooajal moodustavad viimsilaste põhituumiku eestlastest noormängijad, sh kuus Viimsi korvpallipüramiidist välja kasvanud noort, kes kogenud kaaslaste kõrval on esimesel kahel hooajal väärt teadmisi ja oskusi omandanud. Lisaks on meeskonnas kaks Ukraina mängijat. Kolmandat aastat järjest on peatreeneriks Valdo Lips ning tema kõrval teise treenerina teist aastat Dmytro Kolomyichenko Ukrainast, kes elab perega Viimsis.

Liiga kõige nooremale ja kogenematule meeskonnale enne hooaja algust võite ei ennustatud, seda enam, et korvialune oli päris hõre. Novembri lõpus, detsembri alguses näitas noor meeskond head minekut ning teenis kodusaalis neli järjestikust võitu Läti klubide üle. Tegu ei olnud nõrkade vastastega, sest kaks neist olid tabelis Viimsist eespool.

Hetkeseisuga hoiab Viimsi viie võidu ja 15 kaotusega Eesti-Läti liigas 16 meeskonna hulgas 13. kohta. Viimsi on näidanud, et isegi suures kaotusseisus suudetakse tugevamatele vastu hakata. Seda tõestas novembri lõpus mäng Rigas Zelliga, kui vahepeal isegi 15-punktilises kaotusseisus suudeti end kokku võtta ja võita lahing viie punktiga.

Viimsi noored mängumehed on igas mängus tõestanud, et võitlus käib lõpuvileni nagu tõelistele spordimeestele kohane. Ning kindlasti lisandub tabelisse veelgi võite. Selleks oleks vaja igas kodumängus pidu püsti panna, tulla kohale ja toetada omasid.

Viimsi fänniklubi ja muusikakool korraga saalis
Kindlasti on kõik saalisviibijad märganud trummide taga oranžides särkides naisi ja mõnda meest, kes mängu avavilest lõpuvileni ennastsalgavalt trummipulkadele valu annavad. Seda kõike ikka selleks, et meeskond saaks kuuendast mängijast platsi kõrval tuge ning vastasmeeskond ennast Viimsi kodusaalis liiga mugavalt ei tunneks. 

Praegune kolmik Nele, Eha ja Ingridi eestvedamisel tegutseb fänniklubi alates 2022. aasta novembrist. „Tahtsime väga klubi aidata, et meeskonna kodumängudel oleks n-ö kuues mängija saalis tunda,” ütleb Nele Tammiksalu. Pea kaks tundi järjest kindlas rütmis trummi lüüa ei ole teps mitte lihtne töö ning suurema osa ajast tegelevad sellega just vaprad naised. Üks asi viib teiseni ning sügisel hakkas Nele peas idanema üks mõte.  

“Minu ja Viimsi muusikakooli Edmar Tuule teed ristusid, kui Edmar oli Tallinna Raekoori dirigent koos oma naise Kariniga. Edmar täitis minu väikese lapsepõlve unistuse ning läbi tema dirigeerimise sain ma minna laulupeole, muidugi pidin ka laulda oskama,” räägib Nele.

Nele jätkab: “Viimsi fänniklubi tegemisi üle võttes tekkis mul sisemine soov leida trummide taha inimesi juurde. Kahjuks ei ole siiani see õnnestunud ja seda just meeste osas. 2023. aasta sügisel Viimsi raamatukogus toimunud infolaadal, kus jagasime infot oma tegemiste kohta, kohtusime teiste hulgas ka Viimsi muusikakooliga. Nende laua taga vaatas vastu alati naerusuine Edmar Tuul. Jutu käigus mainisin ka, et nii tore oleks, kui Viimsil esindusmeeskonna mängu vaheaegadel oleksid trummide taga inimesed, kes tunnevad tehnikat. Selle peale ütles Edmar, et ta on seda ise ka mõelnud ning lootnud, et ühel hetkel võiksid rivitrummarid mängu ajal saalis olla.“

Naise sõnul alustaski muusikakooli juht õpetajatega läbirääkimisi ning tema ise suhtles korvpalliklubiga. Mõlema osapoolega läbiräägitud, alustati ettevalmistusi. Algselt Viimsi klubi eestvedajale Tanel Einastele üllatusena mõeldud trummikontsert osutus siiski võimatuks missiooniks, sest kuhu neid trumme ja trummilööjaid saalis ikka peita. Tanelile aga mõte meeldis ning veebruari esimeses kodumängus saab idee teoks ning kõik korvpalli- ja ka muusikasõbrad on saali oodatud!  “Selline mõte on ammu peas olnud, et tuua mängule kohalikke artiste, truppe, et anda neile võimalus esineda mängudel ning teiselt poolt pakkuda ka pealtvaatajatele ja fännidele vaheldust. Kahjuks on see siiamaani osutunud uskumatult keeruliseks. Seda toredam, et see nüüd teoks saab. Kui meie tavapärane publik on harjunud mängul käima, siis võib-olla muusikakooli showprogramm kõnetab ka neid inimesi, kes pole veel saali jõudnud ja ehk jõuavad ka edaspidi,” ütleb Tanel.

Uurin tegevjuhilt ka seda, et palju on lapsi, kes jagavad oma aega spordi ja muusika vahel. “Suures plaanis peab iga laps liikuma. See mõjub enesearengule ja distsipliinile väga hästi. 12–14-aastaselt peaks juba valiku tegema, kui tahetakse emmal-kummal suunal ka tulevikus läbi lüüa. Eks tublimad jõuavad igale poole, aga fookus peaks juba paigas olema. Loodan, et muusikakooli trummarid innustavad ka teisi Viimsi huvikoole koostööd tegema. Igal juhul on kõik oodatud,” innustab Tanel Einaste ka teisi huvilisi koostööd tegema.

Viimsi muusikakool soovib taastada rivitrummarite traditsiooni
“Mis seal salata, korvpall kui spordiala on mulle väga hingelähedane, olen sellega tegelenud ja nooruses ka saalis käinud, pill ikka ühes. Muusikakool ongi ju selleks, et tutvustada noortele erinevaid kultuurilisi elamusi ja pakkuda esinemisvõimalusi ehk et muusikat ei pea praktiseerima piltlikult öeldes nurga taga,” ütleb Edmar.

Viimsi klubi tegemistega on Edmar Tuul kursis, kuigi saali pole väga jõudnud, kuid 4. veebruaril on tal suurepärane võimalus nautida nii kõrgetasemelist korvpalli kui ka olla koos muusikakooli õpilastega esimeste pääsukeste rollis korvpallimängu ajal. “Olen kursis, et sellel hooajal peavad kastanid tulest välja tooma noored mehed ja meil on suur rõõm anda oma panus nende tegemistesse ja usume, et viimsilastele pakub meie show palju rõõmu,” räägib Edmar tulevasest mängust.

Edmar Tuul kergitab natuke ka saladuseloori eesootavalt showlt. “Suurt kontsertprogrammi ei tule, aga saalis on nii löök- kui ka puhkpillid. Ergutame oma Viimsi meeskonda nii mängu ajal kui ka mängime vaheajal veidi pikemalt. Mängime erinevaid rütme ja muusikalisi vahepalu. Koostöös fänniklubiga teeme kindlasti midagi põnevat ning läbi selle saame ehk ka taaselustada rivitrummarite seltskonna, mis kunagi eksisteeris ja mida vanemad olijad muusikakoolis ka mäletavad. Rivitrummarid võiksid tulevikus ergutada erinevaid Viimsi mees- ja naiskondi. Usun, et see tekitab ka muusikahuvilistes noortes suurt entusiasmi,” räägib mees.

Uurin ka Edmarilt kahe jumala teenimise kohta. “Kahe asjaga tõsiselt tegeleda tähendab päris suurt koormust noortele ja osad lapsed ongi tõelised multitalendid. Ilmselgelt tuleb spordiga meil kõigil tegeleda ja oluline on tasakaalu leidmine. Ühel hetkel tuleb valik teha, sest ka koolis tuleb käia. Aga noortel on vähemalt valikuvõimalus ja Viimsis on kümneid võimalusi oma aega kvaliteetselt sisustada,” sõnab ta.

Räägime muusikakooli juhiga ka Viimsi Artiumist, mida käiakse lähemalt ja kaugemalt uudistamas ning silmnähtavalt on Edmar Tuul nende võimalustega rahul. “Artiumit ei saa eelnevate võimalustega kuidagi võrrelda. Rohkelt ruumi ja erinevad kontserdisaalid on muusikahariduse andmisel kriitilise tähtsusega. Ka publik on meie kontserte nautinud ja seda juba teist hooaega järjest. Samuti saame täna öelda, et erinevad huvikoolid mahuvad siia ilusti koos eksisteerima ja koostööd tegema. Muusikakooli õpilaste arv on samuti suurenenud. Kui vanades ruumides oli neid 130, siis siin juba üle 200. Kõige populaarsematele erialadele nagu klaver ja kitarr jäävad ka juba uued ruumid kitsaks ja kõiki lapsi ei saa vastu võtta. Tuleval aastal ootab meid ka laulupidu, nii et väljakutseid jagub,” räägib Edmar on tegemistest. 

Tule varakult saali!
Kohtumiseni Foruse spordikeskuses 4. veebruaril.
Mängu algus on kell 18, uksed avatakse kell 17. 

PAF Eesti-Läti liiga turniiritabelil saad silma peal hoida siin
Korvpalliklubi Viimsi tegemised: www.kkviimsi.ee
FB: www.facebook.com/viimsikorvpall
Liitu Viimsi fännidega: www.facebook.com/kkviimsifanclub
Viimsi muusikakooli tegemised: www.viimsihuvikoolid.ee/viimsi-muusikakool/
FB: www.facebook.com/viimsimuusika

Kärt Radik
Viimsi Teataja kaasautor

Jaga postitust:
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Vaata veel uudiseid